Zakończenie projektu upamiętniającego ofiary reżimu nazistowskiego w Berlinie

W dniach 26-30 września grupa ośmiu uczniów z LO im. R. Traugutta w Zgierzu wzięła udział w wyjeździe do Berlina, którego momentem kulminacyjnym było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na cmentarzu Altgliecke w dzielnicy Berlin-Köpenick. 1370 nazwisk zostało wcześniej napisanych odręcznie przez wolontariuszy a następnie przeniesione na szklaną tablicę. Inicjatorem tej uroczystości był pan Klaus Leutner, który od wielu lat współpracuje z Urzędem Miasta Zgierza oraz LO im. R. Traugutta. Zakończony projekt rozpoczął się ponad dwa lata temu, a impulsem dla zgierskiej młodzieży stał się fakt, że spośród ofiar cztery osoby pochodziły ze Zgierza.

W uroczystości wzięli udział: Prezydent Miasta Zgierza pan Przemysław Staniszewski, przedstawiciel Rady Miasta Zgierza, pan Grzegorz Leśniewicz, pastor kościoła ewangelicko-augsburskiego, Martin Undas oraz prezes TPZ-u, pan Adam Zamojski. Odsłonięcie tablicy miało miejsce 27 września o godzinie 12.00, a o godz. 18.00 odbyło się ekumeniczne nabożeństwo w Kościele Chrystusa Króla w Berlinie, podczas którego odśpiewane zostało Requiem i odczytane nazwiska wszystkich ofiar.

Zgierska młodzież odwiedziła też miejsce pamięci niemieckiego ruchu oporu przeciwko nazistom oraz Archenholdt_Gymnasium w Berlinie, z którym nawiązała bliższy kontakt i omówiła wstępnie dalszą współpracę.

Pomimo trudnej tematyki projektu polska młodzież wspaniale spędziła czas, nawiązała znajomości z rówieśnikami z Berlina, z którymi zwiedzali stolicę Niemiec, wspólnie gotowali polskie i niemieckie potrawy oraz brali udział w eksperymentach na lekcji chemii.

Pobyt polskiej grupy w Berlinie był finansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży a organizatorem i koordynatorem projektu był Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge (organizacja zajmująca się ochroną i odnową grobów żołnierzy niemieckich z I i II wojny światowej).

Katarzyna Wojcieszek, Sylwia Matejczyk

Przewiń do góry
Skip to content