Tajemnice w drewnie zaklęte

Uczniowie naszej szkoły (3c) uczestniczyli w ciekawym spotkaniu – Tajemnice w drewnie zamknięte oraz zwiedzili niezwykłą wystawę: Kolumna – Las – Miasto – Ogród – wystawa prac studentów architektury Politechniki Łódzkiej w Parku Kulturowym Miasta Zgierza. Inwentaryzacje, rysunki i fotografie drewnianych domów letniskowych w Kolumnie, ukazują jak olbrzymią pracę należy wykonać by chronić nasze dziedzictwo. Mozolne mierzenie, spisywanie i inwentaryzowanie każdego elementu budynku, którego historie zamknięte są w drewnianej architekturze. O ich tajemnicach opowiedział kurator wystawy dr inż. arch. Wojciech Pardała z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. Przedstawił historię drewnianej modernistycznej zabudowy w Kolumnie koło Łasku. Jest tam kilkadziesiąt domów letniskowych powstałych w latach międzywojnia, które służyły do letniego wypoczynku i relaksu dla zamożniejszych mieszkańców dużych ośrodków przemysłowych.

Dziękujemy za zaczarowanie nas opowieścią o letniskowej Kolumnie i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

Żaneta Gazewska