Nasi maturzyści z klasy 4B Karol Gazewski oraz Patrycja Podgórska realizowali w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, projekt „Zakorzenieni w Polsce”, który służył rozwijaniu kompetencji społecznych. Celem projektu było łączenie pokoleń poprzez budowę drzew genealogicznych. Uczniowie przeprowadzili lekcje w klasach ,w pierwszym semestrze roku szkolnego 2023/2024, każdy uczeń budował własne drzewo genealogiczne. Dzięki tworzeniu drzew genealogicznych uczniowie pogłębiali historię swoich przodków. Obudzono w nich chęć odkrywania dziejów swoich rodzin, w efekcie czego umocnili relacje z ich członkami, „zakorzenili się” w swojej rodzinie. Dodatkowo zorganizowali spotkanie dla Zgierskiego Klubu Seniora oraz uczniów szkoły mające na celu wzmocnienie relacji rodzinnych, pomoc przy budowie drzew genealogicznych. Uzyskali wsparcie ze strony Muzeum Miasta Zgierza, dzięki czemu udało się przeprowadzić dla uczniów naszej szkoły spacer poprowadzony przez pana Macieja Rubacha z działu Historii w Muzeum Miasta Zgierza po jednym z najstarszych cmentarzy w Zgierzu. Odbyła się lekcja muzealna, gdzie uczniowie mogli poznać historię Zgierza i jego mieszkańców. Nawiązali współpracę ze Stowarzyszeniem Twoje Korzenie w Polsce z Krakowa, dzięki czemu przeprowadzono webinaria dla uczniów klas pierwszych Traugutta. Uczniowie mieli okazję poznać tajniki poszukiwania przodków oraz zasady gromadzenia informacji genealogicznych. Mało tego, prowadzili w naszym liceum kółko genealogiczne, podczas którego prowadzono dyskusje o problemach, które napotykali na swojej drodze podczas poszukiwania rodziny. Przeprowadzili wiele interaktywnych działań wśród lokalnej społeczności, które budziły chęć do ciągłego poszukiwania informacji, tak aby móc „zakorzenić” się w swojej rodzinie.
Projekt objęty był patronatem: Prezydenta Miasta Zgierza, TVP3, Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Miasta Zgierz, Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, MyHeritage Polska oraz Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Zgierzu.
Maturzystów wspierali w działaniach nauczyciele SLO Traugutt:
– p. Sylwia Matejczyk, która na swoich lekcjach przybliżała uczniom historie przodków, to dzięki Niej licealiści dowiadywali się o rozmaitościach genealogicznych: Jakie zawody istniały dawniej?, jak wyglądało życie codzienne przodków?
– p. Robert Labudda, prowadził zajęcia dla klas pierwszych w trakcie , których uczniowie mogli dowiedzieć się, jak projektować szablony drzew i jak je uzupełniać,
– p. Żaneta Gazewska, która była opiekunem projektu, pomagała w sprawach organizacyjnych oraz zainspirowała maturzystów do podjęcia pierwszych kroków w realizacji projektu. Pod jej czujnym okiem uczniowie klas pierwszych budowali własne drzewa genealogiczne.
Karol i Patrycja prowadzą również media społecznościowe na Facebooku: https://www.facebook.com/zakorzenieni.w.polsce oraz na Instagramie: https://www.instagram.com/zakorzenieni_w_polsce/ gdzie można zobaczyć postępy ich działań.
23 maja w Warszawie odbędzie się uroczysta gala wielkiego finału X Edycji Olimpiady Zwolnieni z Teorii, gdzie będą walczyć o główną nagrodę, czyli Złotego Wilka. Projekt otrzymał nominację do tej prestiżowej nagrody spośród 1532 projektów.
Gratulujemy i życzymy powodzenia.