Tymczasowe logo Koła

*** Wystartowaliśmy! ***

*** W dniu 5.10.2007r. ***

Strona główna-homepage

***********rozpoczęło działalność w naszej szkole

************** Koło Fizyczne ***

W Centrum Operacyjnym

Stronę najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024 x 768


Poznaj nasze najbliższe zamierzenia:

Już wkrótce rozpoczniemy budowę detektora promieniowania kosmiczngo /Teleskop GM/ przy pomocy, którego będziemy monitorować wtórne promieniowanie dochodzące z kosmosu. Może uda nam się, dzięki jego pracy, przewidywać pogodę kosmiczną w obszarze Układu Słonecznego - co jest np. bardzo ważne dla kosmonautów pracujących na orbicie poza macierzystą stacją... W późniejszym czasie uzupełnieniem teleskopu GM będzie radioteleskop lub radiointerferometr do obserwacji Słońca. Wszystkie te urządzenia zbudują - oczywiście własnoręcznie!!! - uczniowie należący do koła fizycznego. W planach mamy także dołączenie do łódzkich szkół uczestniczących w Projekcie im. R. Maze'a (dotyczy badania wielkich pęków promieniowania kosmicznego), w którym chcielibyśmy się zajmować analizą danych. Więcej o projekcie można się dowiedzieć na stronie Instytutu Problemów Jądrowych w Łodzi.

Odbyło się już sześć naukowych sesji w łódzkich szkołach poświęconych Projektowi im. R. Maze'a:

Chcielibyśmy jedną z kolejnych sesji zorganizować w naszej szkole:).


Projekt im. R. Maze'a jest częścią Europejskiego Projektu funkcjonującego pod nazwą EuroCosmics. Nazwa powstała w 2005 roku na konferencji fizyków w Amsterdamie, w której wzięła udział także delegacja z Polski. Warto dodać, że odpowiednikiem polskiego projektu, jest w Holandii - już działający - eksperyment HiSparc .

Konferencja w Amsterdamie cz.1
Konferencja w Amsterdamie cz.2


Planujemy także wziąć udział w europejskich warsztatach "Masterclass" dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych dotyczących fizyki cząstek elementarnych.


Tak w wielkim skrócie wyglada plan zamierzeń naszego koła. Ile z tego uda się nam zrealizować? - czas pokaże..:)Copyright©I.Jakubowski. All rights reserved. Strona główna. Koło Fizyczne Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Zgierzu.
E-mail: kfslo@poczta.onet.pl