160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W tym roku obchodzimy 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej właśnie okazji Urząd Miasta Zgierza, Muzeum Miasta Zgierza, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zorganizowali 31 stycznia 2023r. w zgierskim Starym Młynie wystawę czasową pod tytułem ,,Na Moskala! W 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Dodatkowo odbyła się debata historyczna na temat wcześniej wymienionego ruchu narodowo-wyzwoleńczego. O zrywie niepodległościowym, jego tle historycznym i znaczeniu mówili: prof. Jarosław Kita z Wydziału Historii Uniwersytetu Łódzkiego, dr Sylwia Wielichowska z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Bartosz Bijak z Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Maciej Rubacha z Muzeum Miasta Zgierza. Prowadzącą była Aleksandra Staniszewska z Muzeum Miasta Zgierza.

Po debacie historycznej odbył się konkurs dla młodzieży. Całe podium zajęli uczniowie naszej szkoły. Wyżej wymieniona wystawa czasowa do końca lutego znajduje się w naszej szkole.

Sylwia Matejczyk