Aktualności

Kolejny etap projektu „Zakorzenieni w Polsce”

Kolejny sukces naszych maturzystów! W czwartek 22 lutego 2024 Karol i Patrycja z 4B przeprowadzili spotkanie, które pomogli im zorganizować nauczyciele naszej szkoły: prof. Żaneta Gazewska, prof. Sylwia Matejczyk oraz prof. Roberta Labudda. Spotkanie dotyczyło genealogii i początków zdobywania wiedzy na temat poszukiwania swoich przodków. Jest to następny etap działań dotyczący projektu „Zakorzenieni w Polsce”, realizowanego w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii. Serdeczne podziękowania dla Prezydenta Miasta Zgierza Pana Przemysława Staniszewskiego, Naczelnika Wydziału Edukacji i Młodzieży Pana Marka Lipca, przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Zgierza oraz wszystkich przybyłych gości. Dziękujemy Pani Marii Strzeleckiej z Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, która zaszczyciła nas swoją obecnością oraz poświęciła swój cenny czas na wsparcie projektu. Spotkanie nie obyło się bez poczęstunku oraz wizyty zgierskiej telewizji „Centrum”. 

Patrycja Podgórska, Karol Gazewski 4B

Lekcja informatyki w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

15-tego lutego klasa IIID w ramach lekcji informatyki wraz z p. prof. Kapustą i p. prof. Lisowską-Łodwig odwiedzili Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1. Kierunkiem wycieczki stała się m. in. galeria prac Grzegorza Rosińskiego, czy fascynująca wystawa dotycząca komiksu, jego historii i etapów powstawania. Ponad to uczniowie mieli okazję przetestować gogle VR oraz wydostać się z escape roomu opartego na motywach rewolucji przemysłowej i wkraczającej w tamtym czasie do powszechnego użytku elektryczności. Całość wycieczki zwieńczyła sala poświęcona grze Wiedźmin, w której zwiedzający zapoznali się z tworzeniem grafiki komputerowej, ścieżki dźwiękowej, a nawet mieli okazję do naprawienia błędów w najsłynniejszej polskiej grze fantasy.

Julia Słomka 3D

EKOPRACOWNIA „GEO – ŚWIAT”

Samorządowe Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta zostało laureatem konkursu „Nasze Ekologiczne Pracownie”. Pracownia geograficzna „Geo -Świat” powstała dzięki dotacji  z  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Ogólny koszt utworzenia ekopracowni wyniósł 60.000 zł z czego 57.000 stanowiło dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

            Dzięki dofinansowaniu stworzyliśmy w naszej szkole wspaniałe miejsce umożliwiające zgłębianie wiedzy przyrodniczej, biologicznej, geograficznej. Projekt wpływa na życie młodych ludzi, zdobyta wiedza otwiera drzwi do przyszłości, a nowoczesny sprzęt, pomoce dydaktyczne, a także wizualny wygląd pracowni ułatwiają zdobywanie wiedzy.      

Uroczyste otwarcie Ekopracowni odbędzie się niebawem.

Karolina Balicka

Zakorzenieni w Polsce

Założyciele projektu „Zakorzenieni w Polsce” działającego w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii mają zaszczyt zaprosić seniorów na spotkanie dotyczące genealogii oraz budowy drzewa genealogicznego, które odbędzie się w naszym liceum w najbliższy czwartek (tj. 22.02.2024) o godz. 17:00. Podczas spotkania uczniowie klasy maturalnej przybliżą temat pogłębiania historii przodków, a także zaprezentują skuteczne sposoby poszukiwania informacji. Przewidziano również poczęstunek. Mile widziane przyjście z wnukami, którzy w najbliższym czasie staną przed wyborem liceum -to doskonała okazja, by zapoznać się z Trauguttem.

Zapraszamy!

Patrycja Podgórska, Karol Gazewski 4B

Zaproszenie na mecz charytatywny

Prezydent Miasta Zgierza zaprasza na wyjątkowe spotkanie na lodzie podczas którego zmierzą się drużyny TVN24 i Przyjaciele kontra Hokejowa Reprezentacja Artystów. Wśród gwiazd na lodzie, które wezmą udział w meczu, znajdą się między innymi: Antek Smykiewicz, Jan Kliment,​ Kuba Wesołowski oraz Arleta Zalewska ​c​zy Tomasz Olbratowski.

Data wydarzenia: 25.02.2024 r. godz. 17:00
Miejsce wydarzenia: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – ul. Wschodnia 2 (Hala wielofunkcyjna)

Dochód ze sprzedaży cegiełek zostanie przeznaczony na leczenie:

  • Bartka ze Zgierza (lat 18), który cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a – postępujący zanik mięśni,
  • Piotra z Opoczna (lat 17), który cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe,
  • Idy z Opoczna (lat 16), która cierpi na mózgowe porażenie dziecięce trzeciego stopniała.

Po zakończeniu meczu zaplanowana jest licytacja fantastycznych fantów, wśród których znajdą się przedmioty z autografami znanych osobistości, takie jak piłka z podpisem Jerzego Dudka, płyty artystów muzycznych: Cleo, Doda, Dawid Kwiatkowski, Enej, Feel, gitara akustyczna z autografem Piotra Kupichy, koszulka z autografem Mariusza Czerkawskiego oraz vouchery na kurs tańca z Janem Klimentem i kolacja z Piotrem Kupichą. 

Cegiełki w cenie 30 zł – upoważniające do wstępu będą sprzedawane przez wolontariuszy 25 lutego 2024​ r​oku przy wejściach do hali lodowej w Zgierzu od godz. 15:30 (ul. Wschodnia 2).

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024.

Zachęcamy naszych uczniów oraz ich rodziców do zapoznania się z materiałami informacyjnymi w załącznikach.

Sprawdź załączniki »

zespół ds. cyberbezpieczeństwa

TRAUGUTT  w konkursie AKADEMIA SEGRO

Fundacja Wspierania Edukacji i Rozwoju „Innowatorium” wraz z SEGRO Poland, właścicielem, deweloperem i zarządcą powierzchni magazynowych, firmą o brytyjskich korzeniach, zorganizowali  – już po raz trzeci – międzyszkolny konkurs znajomości języka angielskiego i wiedzy o rynku nieruchomości oparty na grach symulacyjnych. Gry  uczyły negocjacji, komunikacji, współpracy i wdrażania nowoczesnych technologii (PropTech), a język angielski był obowiązującym w czasie trwania rozgrywki. 

W trzeciej  edycji konkursu wzięło udział 25 szkoły a zwycięzcy zdobyli darmowe kursy języka angielskiego. Nietypowa, przyjazna formuła konkursu, użycie gry szkoleniowej, dobra atmosfera – dzięki temu z udziału w konkursie byli zadowoleni nawet uczniowie, którzy nie zdobyli nagród.

Z grupy reprezentującej Samorządowe Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta w Zgierzu dwie uczennice Zofia Kurowska oraz Marika Gabara z klasy IIID zdobyły wyróżnienie. GRATULUJEMY!

Link do filmu z finału konkursu:

Iwona Załęcka

Spotkanie „Wzmacnianie zdrowia psychicznego młodych ludzi”

Zapraszamy Państwa na spotkanie dla Rodziców:
„Wzmacnianie zdrowia psychicznego młodych ludzi”.
Odbędzie się ono 4 stycznia 2024 r. o godzinie 17:00 w sali 26 w Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym.
Osobą prowadzącą będzie Pani Agnieszka Majewicz, psychoterapeutka.
Zapraszamy zainteresowanych rodziców uczniów klas pierwszych.

Dyrekcja SLO

Poprawa bezpieczeństwa i edukacja komunikacyjna niechronionych uczestników ruchu na terenie Gminy Miasto Zgierz

Szkoła doposażona została w sprzęt z zakresu edukacji komunikacyjnej w postaci trenażera reakcji w ramach projektu
„Poprawa bezpieczeństwa i edukacja komunikacyjna niechronionych uczestników ruchu na terenie Gminy Miasto Zgierz”
nr POIS.03.01.00-00-0336/22 współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020
(działanie 3.1.: Rozwój drogowej i lotniczej TEN-T; oś priorytetowa III: Rozwój Sieci Drogowej TEN-T  i Transportu Multimodalnego).

Scroll to Top
Skip to content