Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Bronisławie Czubakowskiej.

Uczniowie klas 2b/3b pod kierunkiem Pani Dyrektor Ewy Sadlak oraz nauczyciela j. niemieckiego p. Małgorzaty Drzewoszewskiej w dniach 31.08-02.09.2007 gościła w Zgierzu delegację z niemieckich miast: Poczdamu i Brandenburga.

 

Pierwszy dzień pobytu w Polsce (31.08), to przede wszystkim odpoczynek po długiej podróży w hotelu „San Remo” w Zgierzu oraz ustalenia w sprawie uroczystości mających odbywać się kolejnego dnia.

Drugiego dnia (01.09) o godzinie 10:30 nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku sądu rejonowego poświęconej Bronisławie Czubakowskiej o treści:

Tutaj mieszkała Bronisława Czubakowska.
Została stracona 15 sierpnia 1942 r. w Berlinie – Plötzensee.
Pamiętamy o wszystkich polskich ofiarach.
Berlin, Brandenburg, Poczdam, Zgierz
1.09.2007

 

 

Następnie delegacja niemiecka i polska udała się do kościoła, gdzie złożono kwiaty pod urną, w której znajdują się prochy Bronisławy Czubakowskiej. Nasi zachodni sąsiedzi mięli także możliwość zwiedzenia kościoła św. Katarzyny oraz jego wielu oryginalnych zabytków.

Po tej części uroczystości wszyscy udali się na cmentarz przy ul. P. Skargi, gdzie złożono kwiaty na grobach żołnierzy poległych 01.09.1939 oraz na grobie Bronisławy Czubakowskiej.

Około godz. 12:30 delegacje niemiecka i polska oraz władze miasta Zgierza spotkały się w restauracji San Remo, gdzie także my – uczniowie SLO – zjedliśmy uroczysty obiad. Rozmawialiśmy o ważnych dla Niemców i Polaków sprawach.

Po zjedzeniu posiłku i krótkim odpoczynku pojechaliśmy z naszymi niemieckimi kolegami i koleżankami do Manufaktury. Zrobiliśmy zakupy, fantastycznie spędziliśmy razem czas.

Rano 02.09 delegacja niemiecka po śniadaniu przygotowała się do wyjazdu. Po pożegnaniu naszych nowo poznanych przyjaciół wymieniliśmy się wzajemnie podarunkami oraz adresami e-mail. Obiecali, że ponownie szybko nas odwiedzą…

Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image

Scroll to Top
Skip to content