2025

„Traugutt” aktywnie zdobywa wiedzę podczas wykładów

Wykład „Demografia krajów świata”

Uniwersytetu Łódzkiego Wydziału Ekonomicznego – Socjologicznego

„Traugutt” aktywnie zdobywa wiedzę podczas wykładów

         Nasi Uczniowie na kolejnych wykładach na Uniwersytecie Łódzkim ale tym razem na Wydziale Ekonomiczno – Socjologicznym. W dniu 28 marca 2025r. klasy 2B1 i 3B2 wraz z p. Karoliną Balicką i p. Barbarą Andrzejczak uczestniczyły w wykładach, prelekcjach, warsztatach, spacerach po 'labiryncie’ wydziałowego kampusu.

      To był dzień pełen wrażeń, mnóstwo wiedzy, doświadczeń, ciekawostek geograficznych, ekonomicznych, socjologicznych w połączeniu z warsztatami prowadzonymi przez doktorów, profesorów i studentów. Na wykładach powitał nas  Dziekan Wydziału Pan Profesor Mariusz Sokołowicz, wysłuchaliśmy również przedstawicieli Głównego Urzędu Statystycznego w Łodzi oraz porad i wiedzy studenckiej. Braliśmy udział w konkursach i quizach wiedzy.  Podczas Drzwi Otwartych poznaliśmy bardzo szeroką ofertę kierunków studiów Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego, co umożliwi nam precyzyjny wybór przyszłych kierunków studiów na UŁ.

       Wykłady na UŁ to dla nas skarbnica wiedzy adekwatna do wymogów podstawy programowej z geografii rozszerzonej w ramach przygotowania do egzaminu maturalnego z geografii.

Karolina Balicka

I etap VI edycji  Olimpiady Języka Angielskiego 


I etap VI edycji  Olimpiady Języka Angielskiego z Elementami Technicznymi dla Szkół Średnich 
odbędzie się dnia 28 marca 2025r.  o godzinie 9:00 w sali 46.  Na rozwiązanie testu uczniowie mają 60 minut. Słownictwo techniczne obejmuje następujące tematy: 

  • biodiversity
  • chemical industry
  • circular economies
  • clean energy
  • climate change
  • climate neutrality
  • economic growth
  • environmental impacts
  • environmental pollution
  • food and beverage industry
  • food systems
  • health and well-being
  • industrialization
  • manufacturing industry
  • natural capital
  • pharmaceutical industry
  • process design
  • process implementation
  • process improvement
  • process optimization
  • production and consumption
  • sustainability
  • zero-pollution

Można jeszcze dokonywać zgłoszeń do dnia 27.03.2025r. u pani prof. Iwony Załęckiej sala 27.

Iwona Załęcka

Spotkanie „Dialog pokoleń” – projekt społeczny “Zakorzenieni w Polsce – Nowa Generacja”

Uczennice naszej szkoły we współpracy z Muzeum Miasta Zgierza przygotowały wyjątkowe spotkaniu „Dialog pokoleń”, które odbyło się w ramach realizowanego przez nie projektu społecznego „Zakorzenieni w Polsce – Nowa Generacja”, którego opiekunem jest pani profesor Żaneta Gazewska. Wydarzenie miało na celu zgłębianie historii rodzinnych, odkrywanie korzeni oraz ukazanie, jak przeszłość kształtuje naszą tożsamość.                               Spotkanie stanowiło okazję do refleksji nad historią, tradycją oraz wartościami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość wysłuchania prelekcji na temat:

  • Zapomnianych i wymarłych zawodów, którymi zajmowali się nasi przodkowie – temat ten został przedstawiony przez uczniów klas pierwszych naszego liceum, którzy przygotowali prezentacje pod kierunkiem pani profesor Sylwii Matejczyk.
  • Genealogii oraz działalności projektu – omówione zostały podstawowe zagadnienia związane z badaniem historii rodzinnej, sposoby rozpoczęcia poszukiwań przodków oraz znaczenie pamiątek rodzinnych, takich jak albumy, zdjęcia czy listy.
  • Historii rodzinnych, zarówno członków naszego projektu, jak i uczestników spotkania – wiele z nich poruszało oraz skłaniało do głębokiej refleksji.
  • Lokalnych mitów, legend i opowieści, które od pokoleń krążą wśród mieszkańców Zgierza – ich niezwykle barwną prezentację przedstawiła babcia jednej z członkiń grupy projektowej.

Podczas spotkania uczennice przedstawiły efekty swoich badań nad historią rodzinnych drzew genealogicznych, dzieliły się metodami poszukiwań oraz rozmawiały z ekspertami w dziedzinie historii i archiwistyki z muzeum. Uczestnicy mieli również okazję zobaczyć unikalne pamiątki rodzinne związane, też z lokalną historią Zgierza oraz dowiedzieć się, jak dokumentować własne dziedzictwo rodzinne.

Wydarzenie przebiegło w serdecznej atmosferze, sprzyjającej zarówno zdobywaniu wiedzy, jak i swobodnej wymianie doświadczeń. Dla wielu osób może to też być pierwszy krok do zgłębiania historii swojej rodziny i poznania nieznanych dotąd faktów. Dzięki tego rodzaju inicjatywom młodsze i starsze pokolenia mogą lepiej się zrozumieć oraz pielęgnować wspólne wartości, co stanowi kluczowy cel projektu.

Żaneta Gazewska

Cyberspoty atakują – quiz 2

Szanowni Uczniowie,

w dniu 19 marca w godzinach 15.00 do 24.00 dostępny będzie kod QR z drugim już quizem dotyczącym cyberbezpieczeństwa.
Wypatrujcie kodu w relacji na Instagramie samorządu szkolnego oraz w szkolnej gablocie (na parterze). QR kod będzie dostępny również na stronie szkoły. Dla najlepszej i najszybszej osoby – nagroda. Tym razem autorem quizu i plakatu jest Nadia Michałowicz z klasy 2b2.

Powodzenia!

Olimpiada Zdrowia

Weronika Walaszczyk z klasy 3a zakwalifikowała się do etapu okręgowego Olimpiady Zdrowia. W związku z tym jako jedno z zadań zorganizowała w szkole
imprezę prozdrowotną na temat aktywności ruchowej i zasad żywienia. Na przerwach uczniowie mogli spróbować sił w różnych dyscyplinach sportowych. Na stołówce oraz przy szkolnym sklepiku pojawiły się ulotki promujące zdrowe nawyki.
Weronika poprowadziła również warsztaty dla uczniów.
Okręgowy etap Olimpiady, odbędzie się 3 kwietnia 2025 r. Wtedy Weronika przystąpi do kolejnego testu wiedzy, a jej akcja prozdrowotna zostanie oceniona przez komisję.
Trzymamy kciuki za Weronikę i zachęcamy do odwiedzenia jej profilu na Instagramie.

Sebastian Kozicki

EDUKACJA PRAWNA UCZNIÓW „TRAUGUTTA”W SĄDZIE REJONOWYM W ZGIERZU

W dniu 12 marca 2025 r. klasa 2B1 wraz z p. Karoliną Balicką i p. Barbarą Andrzejczak odbyła edukację prawną w którą wprowadziła nas Prezes Sądu Pani Sędzia Dorota Kłos – Wasińska wygłaszając prelekcję i nadzorując nasz pobyt w Sądzie Rejonowym w Zgierzu.
To był dzień pełen prawniczych, prokuratorskich wrażeń w wymiarze sprawiedliwości, poznaliśmy pracę Sędziów, Prokuratora, Kuratora sądowego, Funkcjonariusza Policji, Prawników, Referendarzy sądowych zajmujących się Księgami Wieczystymi i rolę Notariusza.
Pogłębialiśmy wiedzę dotyczącą praw i obowiązków a także poznaliśmy konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania przepisów prawa. Zwiedzaliśmy pomieszczenia sądowe i sale rozpraw ale największe wrażenie wywarł na nas udział w rozprawie sądowej, gdzie zobaczyliśmy jak przebiega proces sądowy, jakie są realia i konsekwencje łamania prawa, odczytanie wyroku przez sędziego, kary pozbawienia wolności co skutkuje konsekwencjami na całe życie.
Dziękujemy Prezes Sądu Pani Dorocie Kłos – Wasińskiej za profesjonalną, intersującą wiedzę prawniczą, która jest dla nas cenna pod kątem przestrzegania norm prawnych ale i wyborów życiowych związanych z przyszłymi kierunkami studiów na uczelniach wyższych.

Karolina Balicka

„TRAUGUTT”  NA WYKŁADACH ONLINE UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO WNG

Wykład Dr hab. Agnieszka Rochmińska, prof. UŁ 

„Azerbejdżan – kraj wiecznego ognia i szklanych domów”

               W dniu 6 marca 2025 r. o godz. 17:00 młodzież naszego liceum, szczególnie klasa 1B, mogła uczestniczyć w wykładzie online w ramach naszej współpracy z Wydziałem Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Tematyką był Azerbejdżan, który jest  bramą Azji, krańcem  Europy, miejscem ścierania się kultur. Mozaiką łączącą  w sobie wpływy perskie, arabskie, tureckie, mongolskie, ormiańskie i rosyjskie. W etymologii ludowej to „ognista kraina”, kraj wiecznych płomieni palących się w zaratusztriańskich świątyniach na Półwyspie Apszerońskim, podsycanych ropą z miejscowych płytkich źródeł (Świątynia ognia Ateszgah – dom ognia), czy Płonąca Góra – Yandar Dah.
Stolica – Baku zwana jest „Paryżem Kaukazu”, „Miastem Wiatrów” (wieje tu przez 300 dni w roku) „Dubajem Morza Kaspijskiego”.

Jest to tętniące życiem przez całą dobę miasto kontrastów, gdzie nowe miesza się ze starym, Wschód przechodzi w Zachód, a nędza spotyka się z bogactwem. Ultranowoczesne budynki, drapacze chmur (np. Ogniste Wieże – Flame Towers), Centrum Heydara Aliyeva, Muzeum Dywanów przeplatają się tam z przepełnionym historią Wewnętrznym Miastem (Stare Miasto z Pałacem szachów Szyrwanu, Basztą Dziewiczą).

Po uciążliwościach miejskiego zgiełku można odetchnąć wędrując przez księżycowy krajobraz utworzony przez błotne wulkany Qobustanu, gdzie spotkamy wytwory człowieka prehistorycznego – petroglify, kamienne instrumenty muzyczne. Teren ten słynie z plujących szarą, zimną mazią wulkanów błotnych, (polecana maseczka wulkaniczna). W innym miejscu możemy przenieść się w kolorową krainę barwnych pasiastych Gór Cukierkowych. Wizyty w meczetach pozwolą się wyciszyć (Juma -Piątkowy w Szemacha, BibiHeybat w Baku).

W Górach Kaukazu Wielkiego będziemy podziwiać ośnieżone szczyty (Bazar Diuzi – 4466 m n.p.m.), liczne jeziora oraz przeniesiemy się w czasie do zagubionych wiosek, np. Lahicz. Zwiedzimy urocze miasteczko Szeki z Pałacem Chanów Szekijskich, próbując lokalnego specjału – chałwy.

Odwiedzimy Xinaliq (Hinalug), ukrytą wysoko w górach miejscowość, która przez setki lat była praktycznie odcięta od cywilizacji i samowystarczalna. Lokalna społeczność wykształciła tam własny język, rozumiany i używany tylko przez mieszkańców (górska wioska, w której mówi się językiem Noego). W Gabali należy skorzystać z przyprawiającej o dreszcze kolejki linowej zawieszonej na wysokości 1600-1900 metrów.

To był niesamowicie interesujący wykład,  który zaciekawił nas, wprowadził w inny świat kultur, religii islamskiej, wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego spowodowało ze jest to jedno z bogatszych państw świata.

Karolina Balicka

Zgłoś się do udziału w VI edycji Olimpiady Języka Angielskiego z Elementami Technicznymi dla Szkół Średnich Centrum Językowego Politechniki Łódzkie

Olimpiada składa się z trzech etapów:

→ I ETAP (eliminacje szkolne) odbywa się w formie pisemnego testu w szkole macierzystej ucznia. Liczba punktów do zdobycia: 60. Czas trwania testu: 60 minut. Arkusz I etapu Olimpiady zawiera treści językowe realizowane na poziomie B2-C1 i jest rozbudowany w II etapie o zadania zawierające treści specjalistyczne.

→ II ETAP (półfinałowy) odbywa się w formie pisemnego testu na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej. Liczba punktów do zdobycia: 70. Czas trwania testu: 70 minut.

→ III ETAP (finałowy) ma formę prezentacji multimedialnej i odbywa się tego samego dnia, co etap II (po przerwie i ogłoszeniu wyników II etapu), na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej. Liczba punktów do zdobycia: 20. Czas przeznaczony na wystąpienie jednego uczestnika w III etapie Olimpiady: około 10-15 min. w tym: a. Czas trwania prezentacji uczestnika: 5-7 min. b. Czas przeznaczony na sesję pytań i odpowiedzi z udziałem ucznia (Q&A session): 5-8 min.

Laureaci I, II oraz III miejsca trzymują 100% punktów z języka angielskiego w procesie rekrutacyjnym na wybrany kierunek Politechniki Łódzkiej.

Termin I ETAPU:  28.03.2025r

Zgłoszenia do udziału proszę kierować do pani prof. Iwony Załęckiej do dnia 20.03.2025r. 

Drzwi Otwarte SLO 2025


To dla Was otwieramy drzwi…

Zapraszamy ósmoklasistów i ich rodziców na

Drzwi Otwarte SLO

im. R. Traugutta w Zgierzu.

Otwieramy się w soboty:
29 marca 2025 r.
oraz
12 kwietnia 2025 r.
w godz. 9.00 – 12.00.

Czekają na Was uczniowie i nauczyciele SLO

Złota Matura – 2025

W dniu 6 czerwca 2025 roku o godzinie 11.00 odbędzie się w budynku
naszej szkoły uroczystość „Złota Matura” dla Absolwentów, którzy ukończyli szkołę
co najmniej 50 lat temu i są z rocznika maturalnego
1975  lub z roczników wcześniejszych.

          Prosimy zainteresowanych o rejestrację uczestnictwa w uroczystości
najpóźniej do 30 kwietnia 2025 r. w  sekretariacie szkoły lub telefonicznie.

Stosowny regulamin znajduje się w zakładce: Dla absolwentów

Scroll to Top
Skip to content