luty 2025

„Traugutt” na kolejnych wykładach na Uniwersytecie Łódzkim Wydziale Nauk Geograficznych

Cykl  „Spotkanie z geografią na WNG UŁ”

Wykład dr hab. Elżbiety Kobojek  prof. UŁ „Krajobrazy Polski”

W dniu 12 lutego 2025 r. klasa 3B2 wraz z p. Karoliną Balicką i p. Iwoną Załęcką podróżowała tym razem po Polsce, wykłady profesorów Uniwersytetu Łódzkiego WNG to kwintesencja wiedzy geograficznej, niezbędne zagadnienia geograficznych wymagań maturalnych.
Pani profesor zabrała nas w świat krajobrazu naszej pięknej Ojczyzny. Podczas wykładu przedstawione zostały przykłady krajobrazów w Polsce: górskie, wyżynne, nizinne, pojezierzy i wybrzeża. Wskazane zostały ich przewodnie cechy przyrodnicze, geneza, osobliwości oraz zakres i specyfika użytkowania przez człowieka.
Współcześnie do elementów mających wpływ na jakość życia człowieka zaliczany jest krajobraz. Powszechnie rozumiany jest on jako wygląd fragmentu powierzchni Ziemi dostrzegany z określonego miejsca. Na polu naukowym sformułowano wiele definicji, ale zawsze pojawia się synteza środowiska przyrodniczego i kulturowego. Odzwierciedla on współżycie ludzi z przyrodą i przyczynia się do wykształcenia lokalnej tożsamości.
Budowa geologiczna i rzeźba terenu należą do podstawowych składowych systemu przyrodniczego, mają także ogromny wpływ na działalność człowieka. Coraz częściej geomorfologiczna forma terenu postrzegana bywa jako nowa forma dziedzictwa. Stosunkowo niewielki obszar Polski odznacza się niezwykłą różnorodnością przyrodniczą i krajobrazową. W wielu miejscach działalność człowieka doskonale wykorzystuje i wpisuje się w środowisko przyrodnicze nadając wiele uroku krajobrazom kulturowym, a w innych przekształca je i niszczy.
Wykład dr hab. Elżbiety Kobojek to esencja tematyki krajobrazów Polski.
Dziękujemy pani dr Marii Adamczewskiej za świetną organizację, za opiekę i współpracę z WNG UŁ i czekamy na kolejne interesujące wykłady, olimpiady, konkursy, Wielkie Lekcje Geografii, projekt dla maturzystów „Ogarnij Gegrę” i wiele innych.

Uwaga! Jutro poczta walentynkowa!

Z okazji walentynek, w dniu jutrzejszym – 14 luty zbierana będzie poczta walentynkowa. Skrzynka będzie znajdowała się na półpiętrze (między parterem, a 1 piętrem) w godzinach 9.00 – 11.50. Zachęcamy do korzystania ze skrzynki.

Samorząd szkolny

Nadia Musiał w II etapie Olimpiady Geograficznej na Uniwersytecie Łódzkim, Wydziale Nauk Geograficznych

W dniach 8,9 lutego 2025 r. odbył się II etap Olimpiady Geograficznej. Nadia Musiał pod opieką p. Karolina Balickiej reprezentowała wiedzę geograficzną naszego Liceum. Po rejestracji i losowaniu numerków miejsc nastąpiło oficjalne otwarcie zawodów okręgowych 51 Olimpiady Geograficznej. Zawody pisemne trwały od godz. 11:00 do 14:00. Olimpiadzie przewodniczyła Pani dr Maria Adamczewska, która przedstawiła nam profesorów i doktorów czuwających nad przebiegiem olimpiady i oceniających jej wyniki. Następnie powitał nas Pan Dziekan WNG UŁ prof. dr hab. Marcin Wójcik, który życzył nam powodzenia. Nauczyciele z którymi przyjechaliśmy mogli wysłuchać wykładu pani dr hab. Agnieszki Rochińskiej „Botswana – „Perła Afryki”- wpływ warunków przyrodniczych na życie ludzi i gospodarkę kraju”, oraz wykładu pana dr Marcina Krystka „Miejsca potencjalnych jednodniowych geologiczno – geograficznych wycieczek szkolnych w regionie łódzkim”.

To był geograficzny, edukacyjny z lekkim stresem dzień 51 Olimpiady Geograficznej.

Karolina Balicka

Scroll to Top
Skip to content