Zapraszamy do naszego liceum – link do naboru
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Zgierzu. Oraz do informacji zawartych w naszej rekrutacji – TUTAJ.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Zgierzu. Oraz do informacji zawartych w naszej rekrutacji – TUTAJ.
Maturzyści z Traugutta w kolejnej edycji warsztatów „OGARNIJ GEGRĘ” z Uniwersytetem Łódzkim Wydziałem Nauk Geograficznych „Rozwiązywanie zadań maturalnych z geografii społeczno – ekonomicznej”
Nasza szkoła objęta jest patronatem Uniwersytetu Łódzkiego Wydziału Nauk Geograficznych i w ramach współpracy w dwie kolejne soboty 29 marca i 5 kwietnia 2025 r. maturzyści z klasy 4B szlifowali wiedzę geograficzną pod fachowym okiem wykładowców – profesorów UŁ WNG Pani dr Marii Adamczewskiej i Pani dr Barbary Dzięcioł – Kurczoba „Rozwiązywanie zadań maturalnych z geografii społeczno – ekonomicznej”
Zajęcia warsztatowe, arkusze maturalne, wybrane zagadnienie z wiedzy geograficznej, szereg cennych informacji, których nie znajdziemy w podręczniku to kopalnia wiedzy, która ułatwi nam przelanie wiedzy geograficznej na arkusz maturalny już 15 maja.
Dziękujemy kadrze wykładowców za profesjonalne wskazówki w pracy z arkuszem maturalnym.
Karolina Balicka
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”, to coroczny konkurs promujący wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Jego celem jest popularyzacja zasad bezpieczeństwa pożarowego wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw wobec zagrożeń. Turniej zachęca młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w działaniach prewencyjnych i wspiera rozwój zainteresowań związanych z działalnością straży pożarnej. W dniu 8 kwietnia uczeń klasy 2c liceum im. R. Traugutta Kamil Sęk dostał się do ścisłego finału i zajął ostatecznie drugie miejsce na podium.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Z satysfakcją informujemy, że nasza uczennica Weronika Walaszczyk z trzeciej klasy biologiczno – chemicznej wywalczyła III miejsce w okręgowym etapie XXXII Olimpiady Zdrowia. 3 kwietnia 2025 r. do testu wiedzy przystąpili najlepsi uczniowie z całego województwa łódzkiego, a Weronika zaprezentowała wysoki poziom szczegółowej wiedzy o witaminach, minerałach, aktywności fizycznej czy wybranych chorobach człowieka i ekologii. Punkty za test wiedzy oraz akcję prozdrowotną, którą Weronika przeprowadziła w szkole na początku marca dały jej zaszczytne miejsce wśród najlepszych. Cieszymy się, że ślady prozdrowotnej aktywności i zainteresowań Weroniki widać w naszym liceum choćby w szkolnym bufecie, w którym pojawiły się świeże owoce i sałatki. Weronice gratulowali m.in. kurator łódzki, prezes łódzkiego oddziału PCK oraz dyrektor wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łodzi. Do gratulacji przyłącza się również cała społeczność Traugutta.
Weroniko, życzymy dalszych sukcesów!
Sebastian Kozicki
Klasa 1b pod opieką wychowawczyni p. Joanny Kapusty oraz p. Elwiry Tabaszewskiej zjechała windą na głębokość 600 m w głąb ziemi z prędkością 6 m/s, aby poczuć emocje podobne do tych, jakie doświadczają górnicy i poznać historię powstawania kłodawskich złóż soli oraz posłuchać o procesie wydobycia, który zmieniał się na przestrzeni lat – od tradycyjnych metod z udziałem koni, aż po współczesne technologie. W wycieczce brali też udział uczniowie z klas 1d i 3d.
Podczas zwiedzania obejrzeliśmy ogromne komory solne, których kubatura przypomina halę sportową. Oprócz białej soli, w złożu występuje również unikatowa sól różowa, a niekiedy nawet zabarwiona na niebiesko, co czyni to miejsce wyjątkowym w skali Europy.
Mieliśmy okazję obejrzeć maszyny i narzędzia, które kiedyś wykorzystywano w kopalni, co pozwaliło zrozumieć, jak wyglądała praca górników w dawnych czasach.
Zwiedzanie Kopalni Soli w Kłodawie, to doskonała okazja, aby poznać fascynującą historię polskiego górnictwa solnego, zobaczyć niezwykłe podziemne krajobrazy i poczuć atmosferę pracy w kopalni soli. Była to dla uczniów żywa lekcja geografii.
Wycieczka zakończyła się spacerem po dziedzińcu łęczyckiego zamku i łęczyckim rynku.
Joanna Kapusta
Wykład „Demografia krajów świata”
Uniwersytetu Łódzkiego Wydziału Ekonomicznego – Socjologicznego
„Traugutt” aktywnie zdobywa wiedzę podczas wykładów
Nasi Uczniowie na kolejnych wykładach na Uniwersytecie Łódzkim ale tym razem na Wydziale Ekonomiczno – Socjologicznym. W dniu 28 marca 2025r. klasy 2B1 i 3B2 wraz z p. Karoliną Balicką i p. Barbarą Andrzejczak uczestniczyły w wykładach, prelekcjach, warsztatach, spacerach po 'labiryncie’ wydziałowego kampusu.
To był dzień pełen wrażeń, mnóstwo wiedzy, doświadczeń, ciekawostek geograficznych, ekonomicznych, socjologicznych w połączeniu z warsztatami prowadzonymi przez doktorów, profesorów i studentów. Na wykładach powitał nas Dziekan Wydziału Pan Profesor Mariusz Sokołowicz, wysłuchaliśmy również przedstawicieli Głównego Urzędu Statystycznego w Łodzi oraz porad i wiedzy studenckiej. Braliśmy udział w konkursach i quizach wiedzy. Podczas Drzwi Otwartych poznaliśmy bardzo szeroką ofertę kierunków studiów Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego, co umożliwi nam precyzyjny wybór przyszłych kierunków studiów na UŁ.
Wykłady na UŁ to dla nas skarbnica wiedzy adekwatna do wymogów podstawy programowej z geografii rozszerzonej w ramach przygotowania do egzaminu maturalnego z geografii.
Karolina Balicka
I etap VI edycji Olimpiady Języka Angielskiego z Elementami Technicznymi dla Szkół Średnich odbędzie się dnia 28 marca 2025r. o godzinie 9:00 w sali 46. Na rozwiązanie testu uczniowie mają 60 minut. Słownictwo techniczne obejmuje następujące tematy:
Można jeszcze dokonywać zgłoszeń do dnia 27.03.2025r. u pani prof. Iwony Załęckiej sala 27.
Iwona Załęcka
Uczennice naszej szkoły we współpracy z Muzeum Miasta Zgierza przygotowały wyjątkowe spotkaniu „Dialog pokoleń”, które odbyło się w ramach realizowanego przez nie projektu społecznego „Zakorzenieni w Polsce – Nowa Generacja”, którego opiekunem jest pani profesor Żaneta Gazewska. Wydarzenie miało na celu zgłębianie historii rodzinnych, odkrywanie korzeni oraz ukazanie, jak przeszłość kształtuje naszą tożsamość. Spotkanie stanowiło okazję do refleksji nad historią, tradycją oraz wartościami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość wysłuchania prelekcji na temat:
Podczas spotkania uczennice przedstawiły efekty swoich badań nad historią rodzinnych drzew genealogicznych, dzieliły się metodami poszukiwań oraz rozmawiały z ekspertami w dziedzinie historii i archiwistyki z muzeum. Uczestnicy mieli również okazję zobaczyć unikalne pamiątki rodzinne związane, też z lokalną historią Zgierza oraz dowiedzieć się, jak dokumentować własne dziedzictwo rodzinne.
Wydarzenie przebiegło w serdecznej atmosferze, sprzyjającej zarówno zdobywaniu wiedzy, jak i swobodnej wymianie doświadczeń. Dla wielu osób może to też być pierwszy krok do zgłębiania historii swojej rodziny i poznania nieznanych dotąd faktów. Dzięki tego rodzaju inicjatywom młodsze i starsze pokolenia mogą lepiej się zrozumieć oraz pielęgnować wspólne wartości, co stanowi kluczowy cel projektu.
Żaneta Gazewska
Szanowni Uczniowie,
w dniu 19 marca w godzinach 15.00 do 24.00 dostępny będzie kod QR z drugim już quizem dotyczącym cyberbezpieczeństwa.
Wypatrujcie kodu w relacji na Instagramie samorządu szkolnego oraz w szkolnej gablocie (na parterze). QR kod będzie dostępny również na stronie szkoły. Dla najlepszej i najszybszej osoby – nagroda. Tym razem autorem quizu i plakatu jest Nadia Michałowicz z klasy 2b2.
Powodzenia!
Weronika Walaszczyk z klasy 3a zakwalifikowała się do etapu okręgowego Olimpiady Zdrowia. W związku z tym jako jedno z zadań zorganizowała w szkole
imprezę prozdrowotną na temat aktywności ruchowej i zasad żywienia. Na przerwach uczniowie mogli spróbować sił w różnych dyscyplinach sportowych. Na stołówce oraz przy szkolnym sklepiku pojawiły się ulotki promujące zdrowe nawyki.
Weronika poprowadziła również warsztaty dla uczniów.
Okręgowy etap Olimpiady, odbędzie się 3 kwietnia 2025 r. Wtedy Weronika przystąpi do kolejnego testu wiedzy, a jej akcja prozdrowotna zostanie oceniona przez komisję.
Trzymamy kciuki za Weronikę i zachęcamy do odwiedzenia jej profilu na Instagramie.
Sebastian Kozicki