Workcamp 2007 (Brandenburg)

Od 17.07. 2007 odbywał się w niemieckim mieście Brandenburg – Workcamp 2007, w którym miałem możliwość uczestniczyć.
Autor – Artur Modliński.

Wśród uczestników była także młodzież z Ukrainy, Meksyku, Kanady, Niemiec, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Rosji, Czech oraz Armenii.

Oprócz możliwości poznania kultury Ameryki, Europy i Azji kilka razy pomagaliśmy w porządkowaniu zabytków tego starego i pięknego miasta. Były to m.in.: cmentarze poległych żołnierzy radzieckich, cmentarz poległych w czasie II wojny światowej Żydów.

W ciągu wspólnie spędzonych trzech tygodni mięliśmy praktycznie nieograniczony czas na relaks i zwiedzanie miasta. Dzięki przychylności miejscowych władz i pracowników muzeum mogliśmy poznać historię Brandenburga, którego korzenie sięgają pierwszych słowiańskich osad! Wiele ulic nadal nosi nazwy pochodzenia słowiańskiego, a na obrzeżach miasta podziwiać można autentyczną wioskę, która doskonale odzwierciedla życie pierwszych mieszkańców tamtejszych okolic.

Uczestnicy Workcamp 2007 mieli także okazję nauczyć się lub podszlifować języki obce, wśród których dominującymi były: język angielski, rosyjski, niemiecki, hiszpański i francuski.
Niezwykle przyjemnie było nam gościć także mieszkańców Brandenburga, którzy często odwiedzali nas w „von Saldern-Gymnasium”, gdzie spaliśmy i żyliśmy przez trzy tygodnie.

Jednym z najciekawszych i najzabawniejszych punktów naszego obozu były przygotowane przez różne kraje posiłki, które okazały się… bardzo smaczne! Wiele z tych 'narodowych receptur’ ja i moi koledzy przywieźliśmy do swoich domów, by przygotować je dla naszych najbliższych.

Jedynym smutnym elementem Workcamp 2007 było jego opuszczenie, lecz sama myśl o nowym – Workcamp 2008 – napawa nas nadzieją.

Zachęcam wszystkich bardzo serdecznie do uczestniczenia w takim obozie, bo naprawdę WARTO!