SLO im. R. Traugutta w CoopAxle

Dzięki współpracy z Fundacją Wspierania Edukacji i Rozwoju „Innowatorium” uczniowie Samorządowego Liceum im. Romualda Traugutta wzięli udział w projekcie CoopAxle.

Jest to projekt wspierający aktywizację obywatelską młodzieży. Jego przebieg rozłożył się na dwa dni – warsztatowy, na bazie gry szkoleniowej, i dzień debaty, w czasie którego młodzież miała okazję porozmawiać o swoich refleksjach, wnioskach i zdiagnozowanych problemach z przedstawicielami lokalnej społeczności. Finał projektu ma miejsce w Warszawie – zaproszone są wszystkie biorące udział w CoopAxle szkoły.

Pierwszego uczniowie rozegrali grę, która miała im uświadomić zakres zadań, problemów związanych prowadzeniem inwestycji w małym miasteczku. Strony negocjujące to samorządowcy oraz inwestorzy. Obie strony musiały rozważyć wiele aspektów związanych z inwestycją. Następnie młodzież zastanawiała się czego im brakuje w ich otoczeniu, jak można by było z ich punktu widzenia poprawić/ulepszyć/usprawnić miejsce, w którym mieszkają/przebywają, jakie ważne sprawy są zaniedbane, wymagają interwencji itp.

Drugiego dnia zaprosiliśmy wybranych decydentów – Prezydenta Miasta Zgierza Przemysława Staniszewskiego, Naczelnika Wydziału Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Zgierza Marka Lipca oraz Pierwszego zastępcę Prezydenta Miasta Zgierza Bohdana Bączaka – do Starego Młyna w Zgierzu, Wcześniej młodzież przygotowała się do dyskusji – opracowali zagadnienia i pytania, zastanawiali się jak przekonać i jak rozmawiać z decydentami o sprawach, które wypracowali w czasie warsztatów.

Zwieńczeniem projektu jest konferencja w Warszawie, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich uczestniczących w CoopAxle szkół.

Iwona Załęcka

Przewiń do góry
Skip to content