Ocalić od zapomnienia

Wczoraj miałam niebywałą przyjemność i zaszczyt wraz z panem Przemysławem Staniszewskim, Prezydentem Miasta Zgierza i panem Grzegorzem Janeczkiem, Burmistrzem Głowna, uczestniczyć w podsumowaniu dwudziestoletniej działalności Klausa i Aliny Leutner. Klaus Leutner od ponad dwóch dekad działa na rzecz upamiętnienia ofiar reżimu nazistowskiego. Wspólnie z władzami Zgierza i Główna oraz nauczycielami i młodzieżą polską i niemiecką stara się ocalić od zapomnienia pamięć zwykłych ludzi, którym przyszło zginąć w okrutnych czasach. Dużą część prezentacji poświęcono projekcie dotyczącym zgierzanki, Bronisławy Czubakowskiej, zamordowanej w KZ Plötzensee, której ostatnim życzeniem było spoczęcie w rodzinnym grobie w Zgierzu. Życzenie to zostało spełnione w 63 rocznicę jej śmierci. Działalność Aliny i Klausa polega na edukacji i dialogu. Dzięki nim nasza szkoła od ponad 20 lat realizuje projekty ze szkołami w Niemczech. W maju finał kolejnego projektu.

Katarzyna Wojcieszek